Proč je prodej sro často nevýhodný



Jedním z nejpopulárnějších typů firem u nás je bezesporu společnost s ručením omezeným. Není tedy divu, že ji zakládají i mnozí začínající podnikatelé. Mnozí z nich však brzy zjistí, že podnikání je náročnější, než se zdálo. Pokud nechtějí zkrachovat, nezbude jim často nic jiného, než prodej sro Companies and offices.

Základní představa, kterou má většina z nás, je taková, že ji prodají dřív, než půjde do skutečné ztráty a tak se jí zbaví, dokud jim ještě vydělává. Nakonec tak na celé věci tak jako tak vydělají. To je však od skutečnosti na hony daleko. Většinou na celé věci prodávající nakonec tratí, pokud nenasadí cenu skutečně velmi vysoko – avšak v takovém případě jeho firmu nikdo nekoupí.

moderní firma

V první řadě je tu fakt, že podnikání je investice. Již založení firmy něco stálo, nemluvě o strojích, zařízení, zaměstnancích a mnohých dalších věcech. Návratnost těchto investic je i při nejlepších podmínkách několik let, neboť velkou část zisku bude nutné investovat zpět do firmy. Pokud ji navíc prodáváme proto, že nám tolik nevydělává, je to ještě horší. Vzhledem k tomu, že zrovna neprosperuje, se o ni lidé příliš nepoperou. Proto nemůžeme stanovit cenu příliš vysoko. To znamená, že se nám ani nepokryjí náklady, které jsme do ní dali.

prodej firmy

Ještě horší je to v případě, že jsme si na její pořízení vzali podnikatelskou půjčku. Zde totiž nejen přijdeme o část vložených peněz, ale navíc stále ještě budeme mít dluh, který bude nutné splatit – nyní však již bez peněz, které nám firma vydělala. I když použijeme peníze, které za ni dostaneme, na splacení tohoto dluhu, stejně to znamená, že odejdeme se ztrátou – navíc je pravděpodobné, že nám nebudou ani stačit, vzhledem k tomu, že většina těchto firem končí či mění majitele během prvního roku svého působení na trhu.

Než se tedy vůbec vrhneme do podnikání, je dobré se zamyslet, zda je to pro nás skutečně to pravé. Není to totiž tak snadná cesta k penězům, jak by se mohlo zdát.